Wil je met deze kennis verder aan de slag? Holandalucía biedt online Spaans van A1 tot C2, met een digitale leeromgeving, persoonlijke begeleiding en lessen met een zeer ervaren native docent:
- Online cursussen Spaans op maat van beginner tot gevorderd, in privélessen of kleine groepen (max. 3 personen) via Zoom.
- Masterclass lessen voor slechts €39 om kennis te maken en een bepaald thema volledig te beheersen.
- Cursussen Spaans 100% op maat voor particulieren of organisaties met specifieke wensen en bedrijfscursussen.
Spaanse recepten Crema catalana door Holandalucía
“Crema catalana” (Catalaanse room) is een karakteristiek nagerecht uit Catalonië en een van de hoogtepunten van de Catalaanse keuken.
Crema catalana versus crème brûlée
Dit nagerecht op basis van custard staat ook bekend als “crema de Sant Josep” (room van de Heilige Jozef). Het wordt het hele jaar door bereid en gegeten maar traditioneel op 19 maart, de dag van Sint-Jozef.
Crema catalana wordt in Catalonië door velen gezien als de voorloper van de Franse crème brûlée maar de bereiding en ingrediënten verschillen: crema catalana wordt in een pan op het vuur bereid en niet au bain-marie zoals de crème brûlée.
In crema catalana wordt vooral melk gebruikt en in crème brûlée vooral room. Bij een crème brûlée is een smaakmaker vanille, terwijl crema catalana op smaak wordt gebracht met een kaneelstokje en de schil van een citroen.

Dit nagerecht wordt meestal koud in platte aarden schaaltjes geserveerd. Voor serveren wordt een laagje suiker met een speciaal spiraalvormig ijzer gebrand. De suiker wordt dan gekaramelliseerd en vormt een hard, flinterdun laagje op de room dan dan nog heet is. ¡Crema! betekent in het Catalaans Het is heet! en men vermoedt dat de naam daar vandaan komt.
Voor het branden worden tegenwoordig vooral elektrische ijzers gebruikt of een gasbrander. De originele brander moet voor het karamelliseren van de suiker eerst in het vuur gehouden worden tot hij gloeiend heet is voordat hij op de crema catalana wordt gedrukt. (bron: wikipedia)
Ingredientes – Ingrediënten
- 1 litro de leche entera – 1 liter volle melk
- 200 (doscientos) gramos de azúcar – 200 gram suiker
- 8 (ocho) yemas de huevos – 8 eierdooiers
- 25 (veinticinco) gramos de harina de maíz (maizena) – 25 gr maizena
- la piel (peladura) de un limón – een citroenschil
- 2 (dos) barritas de canela en rama – 2 kaneelstokjes
- azúcar para quemar – suiker om te branden
Tip luistervaardigheidsoefening
We hebben vanaf minuut 0.54 de tekst van de video volledig voor je uitgeschreven zodat je mee kunt lezen.
ELABORACIÓN-BEREIDING
- Empezamos
- Laten we beginnen
- En primer lugar pondremos un vaso de leche para disolver la harina de maíz
- Allereerst nemen we een glas melk om de maizena er in op te lossen
- Removemos bien
- Goed roeren
- Y ya le podemos añadir los huevos y el azúcar
- En dan kunnen we de eieren en de suiker erbij doen
- Y ahora lo batiremos bién
- En dan nu goed loskloppen
- Ahora pondremos el resto de la leche a calentar junto con la canela y el limón
- Nu verwarmen we de rest van de melk met de kaneel en de citroenschil
- Mientras seguimos batiendo
- Intussen gaan we door met het loskloppen van de eieren
- Cuando empiece a hervir (la leche) bajamos el fuego y sacaremos la canela y el limón
- Als de melk begint te koken zetten we het vuur zacht en halen we de kaneel en citroenschil eruit.
- Vamos a esperar un poquito a que hierva porque así absorve más el sabor
- Laten we even wachten tot het kookt want dan trekken de smaken er beter in
- Sacamos ya el limón, la canela, bajamos un poquito más el fuego y seguidamente le añadimos la mezcla de los huevos
- We halen nu de citroen en de kaneel eruit, zetten het vuur iets lager en voegen daaropvolgend de eierenmix toe
- No dejaremos de batir, así
- We blijven roeren, op deze wijze
- Véis, cuando empieza ya a espesar lo retiraremos muy prontito del fuego
- Zie, als het eenmaal dikker begint te worden halen we het snel van het vuur
- Empezamos ya…cuando empieza a hervir apagamos el fuego
- We beginnen…als het begint te koken zetten we het vuur uit
- Véis, en esta textura porque esto no es una crema pastelera, es una crema de San José y es mucho más líquida
- Zie, dit is de textuur want dit is geen banketbakkersroom maar een “Crema de San José” en die is veel vloeibaarder.
- Y ahora ya lo paseremos en los recipientes y la dejaremos enfriar. Se sirve fría.
- En nu doen we het in de schaaltjes en laten het afkoelen. Je serveert het koud.

- Véis la textura que es mucho más suave que la que utilizamos para los pasteles
- Let op de textuur die veel lichter is dan wat we gebruiken voor gebak.
- Y ahora la dejaremos enfriar porque luego le pondremos el azúcar por encima y la vamos a quemar
- En nu laten we het koud worden want straks komt er suiker bovenop en gaan we het branden
- Una vez que se nos han enfriado ahora le vamos a poner azúcar por encima
- Als ze eenmaal zijn afgekoeld doen we er suiker op
- Así. ¿Véis? Le ponemos un poquetín de azúcar y con una pala de quemar…así. ¿Véis?
- Zo, zie je? We doen er wat suiker bij en met een brandijzer…zo, zie je?
- Oh, ¡Cómo huele!
- Hmm…wat ruikt dat lekker!
- Con estas cantidades han salido cuatro. Pero son muy generosas. O sea que podían salir un poquito más pequeñas para séis.
- Met deze hoeveelheden krijg je er vier. Maar ze zijn best groot dus we kunnen ze wat kleiner maken voor zes personen.
- Bien amigos, os deseo que cuando hagáis esta crema catalana os salga tan buena como ésta.
- Ok vrienden, ik hoop dat jullie “Crema catalana” even lekker wordt als deze.
- Tambíen se toma la crema catalana con los “calçots”
- De “Crema Catalana” eten we ook met “calçots“
Spaanse uitdrukkingen gerelateerd aan dit onderwerp
PONERLE MUCHA CREMA A TUS TACOS
Dit betekent lletterlijk: veel saus op je taco’s doen. De uitdrukking komt dus uit Mexico en wordt gebruikt voor opschepperij, voor mensen die hoog van de toren blazen.
In het Spaans betekent “tacos” in voetbaljargon “voetbalnoppen“.
Vb. A Cruyff no le gustaba la gente que le pone mucha crema a sus tacos. Cruyff hield niet van blaaskaken
“En Un Momento Dado” (op een gegeven moment) is een van die befaamde uitspraken van Cruijff en de titel van deze Nederlandse documentaire over de periode dat hij voor Barcelona speelde, en zijn impact op de club, de aanhang en Catalonië.
Klik hier voor alle recepten in ons blog >>>
Van begrijpen naar écht spreken?
Bij Holandalucía leer je Spaans via een eigen lesmethode, speciaal ontwikkeld voor Nederlandstaligen.
Bekijk onze cursussen (A1 t/m C2) →
